Futbal – pravidlá

Hrá sa 2×15 min, každé družstvo má 5 hráčov, z ktorých jeden je brankár. Strieda sa hokejovým spôsobom. Brankár si môže meniť miesta s ktorýmkoľvek iným hráčom. Hrá sa na auty (po bokoch ihriska), aj na rohy (bránkové čiary). Auty a rohy sa kopú, nehádžu sa. Čas sa nezastavuje, iba v prípade, že lopta opustí klietku. Tímy majú nárok na jeden 30 sekundový oddychový čas za zápas. V prípade nerozhodného výsledku po skončení riadnej hracej doby zápas pokračuje 5-minútovým predĺžením. Nehrá sa na zlatý gól, ale až do konca predĺženia. Pokiaľ bude stav stále nerozhodný, budú sa kopať pokutové kopy. Prvá séria pokutových kopov sa skladá z troch pokusov oboch tímov, pričom každý pokutový kop musí zahrať iný hráč. V prípade stále nerozhodného stavu, sa kope už len po jednej penalte, pričom ich môže kopať aj ten istý hráč. Gól je uznaný vtedy, keď sa lopta nachádza celým objemom za bránkovou čiarou. To platí aj pri rohoch a autoch. Povolená obuv sú iba halovky a tenisky, kopačky a tarfy sú zakázané.

Porušenie pravidiel

Žltá karta sa dá získať napríklad za nešportové správanie ako napríklad zákerné a neprimerané fauly, tvrdú hru aj po upozornení rozhodcom, žltú kartu je rovnako možné udeliť za protesty proti rozhodnutiu rozhodcu, zdržiavanie aj po upozornení rozhodcom, vulgárne výrazy a hanebné pomenovania smerované súperom, spoluhráčom alebo rozhodcom. Po dvoch žltých kartách, prípadne po okamžitej červenej karte musí hráč urýchlene opustiť hraciu plochu a zároveň jeho tím dohráva v oslabení. Hráč nemôže nastúpiť na nasledujúci zápas, ak nazbieral dve žlté karty, alebo bol vylúčený. Obyčajné fauly tiež píska rozhodca. Po nich nasleduje priamy voľný kop. Nepriamy kop sa zahráva po malej domov alebo ruke (mimo šestnástky). Gól môže byť uznaný len v prípade, že sa lopty po rozohraní následne dotkol ešte pred dosiahnutím gólu iný hráč. Ak bol nepriamy voľný kop kopnutý priamo do súperovej bránky, nariadi sa kop od bránky.

Pravidlá pre brankárov

Brankár môže chytať len vo vyznačenom území, ak toto pravidlo poruší, bude sa z daného miesta zahrávať nepriamy kop. Nemôže chytať malú domov, čo znamená, že nemôže chytiť do rúk nahrávku, ktorú mu prihrá spoluhráč nohou pod úrovňou ramien. Brankár nemôže vyhadzovať loptu za polovicu, môže ju tam len vykopnúť. Päťku môže zahrávať aj hráč, ale vždy len zo zeme. Rukavice nie sú povinné.

Pokutový kop

Pokutový kop nariadi rozhodca v prípade, že sa hráč dopustí niektorého z nasledujúcich priestupkov vo vlastnom pokutovom území, bez ohľadu na pozíciu lopty, za predpokladu, že lopta je v momente priestupku v hre (skočí na súpera, vráža do súpera, drží súpera, zahrá rukou-netýka sa to brankára, kopne alebo sa snaží kopnúť do súpera, nastaví súperovi nohu, alebo nohou spôsobí pád súpera).

Výhoda

Ak je spáchaný priestupok, ktorý je možné potrestať priamym voľným kopom, rozhodcovia sa musia pokúsiť nechať pokračovať v hre ponechaním výhody, ak sú presvedčení, že hra bude plynule pokračovať ďalej a za predpokladu, že toto nebude viesť k žiadnej odplate, alebo to nebude mať škodlivý účinok na družstvo, proti ktorému bol priestupok spáchaný.

Pri vážnejších situáciach budú môcť s rozhodcom komunikovať len kapitáni tímov. Ďalší hráči sa budú môcť zapojiť až po vyzvaní od rozhodcu.

Zo skupín postupujú vždy prvé dve triedy, potom sa hrá systémom:

1A-2B

2A-1B

1C-2D

2C-1D